Skip to content

288 Idaho StParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block5711
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage981
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,800
39%
Improvement Value:$651,800
61%
Total Assessment$1,068,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,257+2.7%
2024$14,854+7.6%
2023$13,809+5.2%
2022$13,127+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft981DeedBook 1795, Page 2103Recorded11/19/2014

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft981DeedBook 1348, Page 1610NU CodeEstate / executor (10)

Property Built

Built

Year Built: 2007