Skip to content

160 Timothy PlaceParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Oct 13, 1989

Property Information

Block2605
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,800
68%
Improvement Value:$193,900
32%
Total Assessment$611,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,434+3.0%
2024$8,187+9.2%
2023$7,494+5.3%
2022$7,118+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 7326, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1953