Skip to content

183 Cleenput TerraceParamus, NJ 07652

Built 2022

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Jan 2, 2024

Property Information

Block2607
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,857
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,500
23%
Improvement Value:$1,396,200
77%
Total Assessment$1,813,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,691+6.9%
2024$24,033+199.4%
2023$8,027+5.3%
2022$7,624+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,900,000

From:

To:

Sq Ft3,857DeedBook 5158, Page 1150Recorded1/12/2024

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 4648, Page 1244Recorded4/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 7931, Page 860Recorded12/3/1996