Skip to content

294 Farview Ave.Paramus, NJ 07652

Built 2021

Last Sale Price
$1,899,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block3802
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,886
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,300
22%
Improvement Value:$1,350,400
78%
Total Assessment$1,729,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,572+2.9%
2024$23,887+229.1%
2023$7,258+4.9%
2022$6,919-11.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,899,000

From:

To:

Sq Ft3,886DeedBook 4892, Page 1000Recorded12/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 3822, Page 943Recorded11/17/2020