Skip to content

179 Cleenput TerraceParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2010

Property Information

Block2607
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,500
44%
Improvement Value:$521,700
56%
Total Assessment$939,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,163+2.9%
2024$12,797+8.7%
2023$11,776+5.3%
2022$11,181-1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft2,507DeedBook 8194, Page 176Recorded8/4/1999