Skip to content

220 Concord DriveParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block3805
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,723
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,800
35%
Improvement Value:$729,100
65%
Total Assessment$1,116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,833+2.5%
2024$15,446+8.0%
2023$14,307+5.2%
2022$13,597-5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,225DeedBook 8582, Page 907NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/5/2003

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,225DeedBook 8406, Page 1NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/26/2001