Skip to content

114 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 8, 2004

Property Information

Block2703
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage875
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,200
26%
Improvement Value:$1,211,200
74%
Total Assessment$1,632,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,372+2.7%
2024$22,765+7.1%
2023$21,247+5.1%
2022$20,220+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 8702, Page 907Recorded7/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$180,500
DeedBook 7454, Page 655