Skip to content

107 Schimmel StreetParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 15, 2006

Property Information

Block2703
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
59%
Improvement Value:$280,000
41%
Total Assessment$690,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,785+3.0%
2024$9,500+7.3%
2023$8,857+5.2%
2022$8,417+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 9082, Page 225Recorded5/22/2006

Property Built

Built

Year Built: 1960