Skip to content

141 Howland AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block2703
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,500
60%
Improvement Value:$235,600
40%
Total Assessment$589,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,332+3.3%
2024$8,066+7.2%
2023$7,521+5.5%
2022$7,126+11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 4423, Page 850NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 8384, Page 377NU CodeJudicial / partition (11)Recorded7/23/2001

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

DeedBook 7869, Page 370Recorded4/15/1996

Property Built

Built

Year Built: 1948