Skip to content

149 Howland AveParamus, NJ 07652

Built 1949

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block2703
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,901
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,800
48%
Improvement Value:$429,700
52%
Total Assessment$826,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,471+3.3%
2024$11,105+8.1%
2023$10,273+5.6%
2022$9,728-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949