Skip to content

160 Caroline RoadParamus, NJ 07652

Built 1962

Last Sale Price
$659,900
Last Sale Date
Apr 14, 2008

Property Information

Block2705
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,000
62%
Improvement Value:$259,700
38%
Total Assessment$678,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,621+3.0%
2024$9,341+3.9%
2023$8,993+5.2%
2022$8,544-5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$659,900

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 9545, Page 268NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/21/2008

Property Built

Built

Year Built: 1962