Skip to content

121 Village Circle WParamus, NJ 07652

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block2706
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,423
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,600
30%
Improvement Value:$878,700
70%
Total Assessment$1,261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,014+2.9%
2024$17,500+8.1%
2023$16,191+6.9%
2022$15,148-2.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,917DeedBook 771, Page 1945Recorded6/24/2011