Skip to content

198 Norman WayParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Oct 28, 2017

Property Information

Block2709
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
51%
Improvement Value:$354,400
49%
Total Assessment$721,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+3.0%
2024$9,971+7.1%
2023$9,307+8.2%
2022$8,605+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 2784, Page 1297Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 8913, Page 394NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/28/2005

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

DeedBook 7885, Page 540Recorded6/18/1996

Property Built

Built

Year Built: 1955