Skip to content

111 Forest AveParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block2709
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,678
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,800
52%
Improvement Value:$294,600
48%
Total Assessment$612,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,710+3.1%
2024$8,448+10.9%
2023$7,618+8.3%
2022$7,032+6.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 4770, Page 1302Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 8262, Page 942Recorded4/6/2000

Property Built

Built

Year Built: 1956