Skip to content

259 Wedgewood DrParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$536,500
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block3705
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,500
64%
Improvement Value:$225,600
36%
Total Assessment$633,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,831+3.3%
2024$8,552+10.8%
2023$7,721+5.2%
2022$7,337+7.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$536,500

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 3522, Page 24Recorded2/27/2020

Property Sale

Sale
$423,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 98, Page 876Recorded5/4/2009

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 7822, Page 37Recorded9/22/1995

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 7320, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1952