Skip to content

230 & 240 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block3207
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage21.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,320,000
45%
Improvement Value:$51,722,600
55%
Total Assessment$94,042,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,420,255+0.3%
2024$1,416,175+1.9%
2023$1,389,360+0.6%
2022$1,380,784+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000