Skip to content

E 15 Midland AveParamus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$55,400,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block5303
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5SSSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,240,000
50%
Improvement Value:$24,224,600
50%
Total Assessment$48,464,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$721,960+0.2%
2024$720,857+9.6%
2023$657,875-17.1%
2022$793,573+43.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,400,000

From:

To:

DeedBook 4772, Page 1768Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$45,750,000

From:

To:

DeedBook 3467, Page 1253Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$13,500,000

From:

To:

DeedBook 2762, Page 1964NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 2000