Skip to content

243 Gorden DriveParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 21, 2002

Property Information

Block3209
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,500
46%
Improvement Value:$478,900
54%
Total Assessment$886,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,509+2.9%
2024$12,151+6.2%
2023$11,437+5.4%
2022$10,856+5.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8507, Page 488NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/5/2002