Skip to content

65 Hemlock DriveParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block3209
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,300
63%
Improvement Value:$247,000
37%
Total Assessment$667,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,337+3.2%
2024$9,049+9.4%
2023$8,270+0.3%
2022$8,245+10.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 3020, Page 1926Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7661, Page 979NU CodeFamily (1)Recorded12/29/1993

Property Built

Built

Year Built: 1959