Skip to content

255 Gorden DrParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Sep 24, 2002

Property Information

Block3706
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,500
48%
Improvement Value:$441,000
52%
Total Assessment$848,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,976+2.8%
2024$11,645+8.9%
2023$10,693+5.3%
2022$10,159+17.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8514, Page 740Recorded9/26/2002