Skip to content

91 Lynn DriveParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$478,000
Last Sale Date
Apr 5, 2004

Property Information

Block3212
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,300
62%
Improvement Value:$251,100
38%
Total Assessment$659,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,257+2.9%
2024$8,994+8.6%
2023$8,283+5.2%
2022$7,873+7.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$478,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 8678, Page 55Recorded5/4/2004

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 8015, Page 932Recorded10/26/1997

Property Built

Built

Year Built: 1964