Skip to content

95 Lynn DriveParamus, NJ 07652

Built 1923

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block3212
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,900
59%
Improvement Value:$302,200
41%
Total Assessment$737,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,339+3.3%
2024$10,012+9.0%
2023$9,190+5.5%
2022$8,712+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 2739, Page 1NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1923