Skip to content

89 Lynn DriveParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 22, 2014

Property Information

Block3212
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,300
56%
Improvement Value:$319,700
44%
Total Assessment$728,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,242+2.9%
2024$9,953+8.5%
2023$9,171+5.3%
2022$8,713+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 1726, Page 2471Recorded8/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964