Skip to content

202 Lentz AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 14, 2001

Property Information

Block4605
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
52%
Improvement Value:$364,300
48%
Total Assessment$751,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531+2.9%
2024$10,233+9.1%
2023$9,380+5.6%
2022$8,883-16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 8410, Page 82NU CodeFamily (1)Recorded10/9/2001

Property Built

Built

Year Built: 1948