Skip to content

197 Coombs DrParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Dec 14, 2006

Property Information

Block3307
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,811
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,300
64%
Improvement Value:$238,300
36%
Total Assessment$665,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,205+3.2%
2024$8,917+9.3%
2023$8,156+5.2%
2022$7,752+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,811DeedBook 9212, Page 201Recorded12/15/2006

Property Built

Built

Year Built: 1951