Skip to content

341 Ellen PlParamus, NJ 07652

Built 1958

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block4705
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,500
61%
Improvement Value:$294,000
39%
Total Assessment$761,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,768+3.1%
2024$10,440+5.7%
2023$9,873+5.2%
2022$9,382+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,823DeedBook 1452, Page 1354Recorded7/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1958