Skip to content

186 Coombs DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block3308
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,800
72%
Improvement Value:$162,900
28%
Total Assessment$580,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+3.3%
2024$7,736+9.6%
2023$7,056+5.3%
2022$6,702+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 257, Page 2264NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/2/2009

Property Built

Built

Year Built: 1951