Skip to content

178 Coombs DrParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block3308
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,733
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,800
38%
Improvement Value:$673,500
62%
Total Assessment$1,091,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,367+7.9%
2024$14,239+8.3%
2023$13,144+5.2%
2022$12,492+12.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$869,900

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 9609, Page 310Recorded9/16/2008

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

DeedBook 9496, Page 39Recorded2/20/2008

Property Built

Built

Year Built: 2002