Skip to content

166 Coombs DrParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block3308
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,000
71%
Improvement Value:$169,900
29%
Total Assessment$590,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,136+1.0%
2024$8,058+9.6%
2023$7,352+5.3%
2022$6,983+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7364, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1951