Skip to content

168 Coombs DrParamus, NJ 07652

Built 2022

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block3308
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,500
24%
Improvement Value:$1,337,900
76%
Total Assessment$1,760,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,925+6.8%
2024$23,346+206.3%
2023$7,622+9.0%
2022$6,991+7.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$691,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 4477, Page 184Recorded12/2/2021

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 4183, Page 464NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/2/2021