Skip to content

194 Lawson PlaceParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block3312
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,219
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,700
61%
Improvement Value:$276,800
39%
Total Assessment$709,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,835+3.2%
2024$9,528+9.6%
2023$8,695+5.2%
2022$8,268-5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 8721, Page 516Recorded9/7/2004

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7431, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1950