Skip to content

341 Sherwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 4, 2008

Property Information

Block3606
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
65%
Improvement Value:$218,200
35%
Total Assessment$625,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,739+3.2%
2024$8,465+8.2%
2023$7,823+5.3%
2022$7,428+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 9507, Page 63Recorded3/12/2008

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 8387, Page 337Recorded7/27/2001

Property Built

Built

Year Built: 1952