Skip to content

325 Lockwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block3607
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
67%
Improvement Value:$203,300
33%
Total Assessment$610,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,275+3.4%
2024$8,006+9.5%
2023$7,310+5.5%
2022$6,932+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951