Skip to content

5 Halco DriveParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block4506
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,412
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
48%
Improvement Value:$417,900
52%
Total Assessment$804,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,323+2.7%
2024$11,023+13.5%
2023$9,712+5.3%
2022$9,219+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 4773, Page 343Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 2666, Page 487NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 1729, Page 2127Recorded8/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955