Skip to content

272 Beechwood Dr.Paramus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block3704
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,500
54%
Improvement Value:$345,100
46%
Total Assessment$752,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,601+2.9%
2024$10,307+8.4%
2023$9,512+5.2%
2022$9,040+15.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966