Skip to content

271 Wedgewood DrParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Oct 13, 2022

Property Information

Block3705
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,500
57%
Improvement Value:$310,700
43%
Total Assessment$718,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,074+3.2%
2024$9,761+8.7%
2023$8,978+5.3%
2022$8,524+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 4847, Page 1407Recorded10/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952