Skip to content

78 Circle DriveParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 30, 2011

Property Information

Block3705
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,445
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,400
51%
Improvement Value:$391,900
49%
Total Assessment$801,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,195+3.2%
2024$10,852+8.5%
2023$10,005+5.3%
2022$9,503+9.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,445DeedBook 824, Page 2322NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/8/2011

Property Built

Built

Year Built: 1952