Skip to content

309 Wedgewood Dr.Paramus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 11, 2020

Property Information

Block3705
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,691
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,300
65%
Improvement Value:$219,800
35%
Total Assessment$628,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,780+3.3%
2024$8,503+8.7%
2023$7,823+5.2%
2022$7,434+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,691DeedBook 3887, Page 1314Recorded12/29/2020

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,643DeedBook 193, Page 1185Recorded7/30/2009

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,643DeedBook 8808, Page 811Recorded5/7/2005

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,522DeedBook 8565, Page 104Recorded4/7/2003

Property Built

Built

Year Built: 1952