Skip to content

304 Wedgewood DrParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$632,500
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block3706
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,885
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
60%
Improvement Value:$271,500
40%
Total Assessment$678,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,503+3.2%
2024$9,207+8.9%
2023$8,454+5.3%
2022$8,029+14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$632,500

From:

To:

Sq Ft1,885DeedBook 4625, Page 173Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 7378, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1951