Skip to content

206 Harwood PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Feb 6, 2015

Property Information

Block4508
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,906
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,700
50%
Improvement Value:$382,100
50%
Total Assessment$768,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,801+2.8%
2024$10,511+8.7%
2023$9,668+6.0%
2022$9,119+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft1,906DeedBook 1862, Page 278Recorded2/13/2015

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 8560, Page 781NU CodeNominal consideration (25)Recorded3/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1954