Skip to content

278 Gorden DrParamus, NJ 07652

Built 2011

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Sep 27, 1994

Property Information

Block3707
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,524
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,200
34%
Improvement Value:$810,900
66%
Total Assessment$1,222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,211+0.6%
2024$17,106+2.0%
2023$16,767+5.3%
2022$15,929-5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

DeedBook 7735, Page 55NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/28/1994