Skip to content

245 Addison PlaceParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Jan 8, 1991

Property Information

Block3810
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,787
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,400
32%
Improvement Value:$838,300
68%
Total Assessment$1,239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,593+2.5%
2024$17,161+7.8%
2023$15,916+5.2%
2022$15,130-7.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 7419, Page 212