Skip to content

132 Haywood DriveParamus, NJ 07652

Built 1961

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 28, 1993

Property Information

Block4502
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,000
43%
Improvement Value:$546,900
57%
Total Assessment$964,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,626+3.0%
2024$13,235+8.4%
2023$12,205+5.4%
2022$11,581+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7642, Page 887Recorded10/6/1993

Property Built

Built

Year Built: 1961