Skip to content

181 Concord DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Sep 22, 1993

Property Information

Block4507
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,900
67%
Improvement Value:$204,500
33%
Total Assessment$611,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,565+3.0%
2024$8,317+9.0%
2023$7,632+5.3%
2022$7,246-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7641, Page 987Recorded10/4/1993

Property Built

Built

Year Built: 1951