Skip to content

310 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Date
Jun 2, 1999

Property Information

Block3801
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,300
52%
Improvement Value:$333,500
48%
Total Assessment$696,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,788+2.7%
2024$9,534+8.1%
2023$8,816+5.2%
2022$8,382+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955