Skip to content

280 Henry StParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Aug 23, 1996

Property Information

Block3803
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,660
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,900
49%
Improvement Value:$401,700
51%
Total Assessment$787,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,090+2.6%
2024$10,812+8.5%
2023$9,960+5.3%
2022$9,462-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

DeedBook 7906, Page 793Recorded8/29/1996

Property Built

Built

Year Built: 1971