Skip to content

289 Leonard PlaceParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Oct 6, 2015

Property Information

Block3803
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,726
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,800
29%
Improvement Value:$960,800
71%
Total Assessment$1,361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,349+2.5%
2024$18,877+7.8%
2023$17,518+5.2%
2022$16,652-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft3,726DeedBook 2083, Page 1001NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/21/2015

Property Sale

Sale
$438,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 1679, Page 1726Recorded6/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,122DeedBook 8418, Page 219NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/7/2001