Skip to content

193 Kaywin RdParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block3813
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,376
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,800
33%
Improvement Value:$789,300
67%
Total Assessment$1,178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,716+2.5%
2024$16,306+7.9%
2023$15,113+5.2%
2022$14,363-13.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft3,376DeedBook 288, Page 460NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/12/2009

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,447DeedBook 9557, Page 415NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/16/2008

Property Built

Built

Year Built: 2002