Skip to content

7 Tufts CourtParamus, NJ 07652

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2020

Property Information

Block3903
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,500
54%
Improvement Value:$424,700
46%
Total Assessment$927,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,190+3.1%
2024$12,792+11.1%
2023$11,510+5.0%
2022$10,959+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 2085, Page 1807Recorded10/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1969