Skip to content

347 Haywood DrParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block4502
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,500
56%
Improvement Value:$320,200
44%
Total Assessment$727,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,578+3.0%
2024$10,272+8.6%
2023$9,456+5.3%
2022$8,977+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$522,500

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 1670, Page 1281Recorded5/15/2014

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft11DeedBook 7660, Page 703Recorded12/21/1993

Property Built

Built

Year Built: 1960